Projekt Erasmus+ – Udržitelnost ve stavebnictví

Projekt s názvem Sustainability in construction – Use of waste and non-traditional materials/Udržitelnost ve stavebnictví – využití odpadů a netradičních materiálů, který na naší škole probíhal od října 2020 do června 2023, byl zaměřený na udržitelnost ve stavebnictví a současné environmentální a klimatické problémy. Udržitelnost ve stavebnictví zajišťuje efektivní využívání zdrojů, které jsou na naší planetě v omezeném množství i navzdory tomu, že neustále roste počet obyvatel a zvyšují se nároky na bydlení a výstavbu nových budov.

Na projektu spolupracovali naši studenti a učitelé s vrstevníky a kolegy z dalších evropských škol

  • francouzského Lycée Polyvalent Le Garros ve městě Auch
  • slovenské Stredne priemyselne školy stavebne Dušana Samuela Jurkoviča v Trnavě
  • a italské střední školy ISISS ITN-ITG-IPS-ITC v Ripostu na Sicílii

Začátek našeho projektu nepříznivě ovlivnila pandemie Covid-19, takže jsme nemohli uskutečnit plánované výjezdy ve školním roce 2020/2021. Ale vzhledem k tomu, že nám bylo schváleno prodloužení projektového období, jsme nakonec všechny mobility úspěšně zvládli.

V prosinci 2021 se uskutečnilo úvodní setkání v Kladně, v dubnu 2022 potom schůzka studentů a učitelů v sicilském Ripostu, v říjnu 2022 se všichni účastníci sešli ve francouzském městě Auch a projekt byl zakončen setkáním ve slovenské Trnavě v dubnu 2023. Všechna setkání se nám velmi vydařila a jak studenti, tak učitelé si odvezli zajímavé poznatky. Během těchto pobytů měli možnost seznámit se se zázemím škol, vidět to, jak probíhá výuka, konkrétně práce v laboratořích a dílnách zaměřená na zkoumání kvality stavebních materiálů v praxi. Dále měli také možnost navštívit místní firmy, které se zabývají zpracováním odpadových materiálů, jejich recyklací a dalším využitím na stavbách, a také se zúčastnit workshopů, při nichž si výstavbu budov z těchto neobvyklých materiálů také sami vyzkoušeli.

Jedním z nejdůležitějších cílů, o který jsme usilovali, bylo rozvíjet kompetence studentů týkající se zelených dovedností a udržitelnosti, protože se jedná o současná i budoucí témata zaměřená na potřeby všech lidí na planetě. Studenti by se v budoucnu měli stát skutečnými nositeli změn v oblasti šetření zdrojů a hledání nových způsobů využití odpadů. Jsme přesvědčeni o tom, že projektová práce přispěla i k rozvoji jejich pracovních dovedností a jazykových kompetencí a do budoucna jim poskytne možnost lepšího uplatnění na trhu práce.

I po skončení projektu se budou studenti a učitelé snažit šířit nabyté poznatky a hlavní myšlenky mezi nejširší veřejnost, a to díky workshopům, které škola nabízí žákům místních základních škol během dnů otevřených dveří, dále také za využití elektronické brožurky (viz odkaz níže), která shrnuje práci na projektu, obsahuje ukázky studentských prací (případové studie o netradičních stavebních materiálech s příklady budov v konkrétních zemích) a také fotodokumentaci z jednotlivých mezinárodních setkání.

Díky práci na projektu byly navázány dlouhodobé vztahy nejen mezi zúčastněnými školami, ale také s dalšími regionálními firmami a institucemi, s nimiž bude škola i nadále spolupracovat.

Věříme, že tento projekt nebyl na naší škole ani zdaleka poslední a že nám nově navázaná přátelství vydrží co nejdéle.

Mgr. Kateřina Suková